Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру
Геопортал адміністративно-територіального устрою України

Науково-дослідний інститут геодезії і картографії


Герб


Прапор

Тип:
КОАТУУ:5110100000
Змін всього:
Дата заснування/створення:1794 рік
Рік віднесення до категорії міст:з 1794[1] року
Поділ міста:
Площа:127931678.565203
Населення:1 007 186 (12012)2
Густота населення:4251,5 осіб/км²
Поштовий код:65000—65480
Телефонний код:+380-48
Домені імена:
Телефонний код:
Назва мешканців:
День міста:2 вересня
Міста-побратими:Александрія, Балтимор, Валенсія, Ванкувер, Варна (місто), Генуя, Єреван, Йокоґама, Калькута, Кишинів, Констанца, Ліверпуль, Лодзь, Марсель, Нікосія, Оулу, Пірей, Регенсбург, Сегед, Спліт, Стамбул, Тріполі, Хайфа, Циндао
Водойми:Чорне море

Адреса:65004, Одеса, Думська пл., 1, 725-00-39
Веб-сторінка:http://www.odessa.ua/?lang=ua
Мер міста:Костусєв Олексій Олексійович[3][4]
Голова держадміністрації:
Голова ради:

АТУ

Районів:0Списокна карту
Міських рад:1Списокна карту
Селищних рад:0Списокна карту
Сільських рад:0Списокна карту
Міст:0Списокна карту
Селищ міського типу:0Списокна карту
Селищ:0Списокна карту
Сіл:0Списокна карту

Відстань

До столиці:402580
До районного центру:
До найближчого міста:

Площа:127931678.565203
Периметр:136239.808515099
Сусіди:Одесасело Нерубайськесело ІллічівкаІллічівськселище міського типу Олександрівкаселище міського типу Хлібодарськесело Прилиманськесело Крижанівкасело Корсунціселище Набережнесело Балкасело Котовкасело Усатовесело Бурлача Балкаселище Жовтнева Революціяселище міського типу Авангардсело Мізікевичасело Сухий Лимансело Красносілкаселище Усатовеселище ЛіскиЦей термін має також інші значення. Докладніше — у статтіОдеса (значення) . Оде́са( рос.Одесса, їдиш אָד́עסאַ ) — місто начорноморськомуузбережжіУкраїни , найбільший морський порт у країні, місто обласного значення,місто-герой , центрОдеської області .До1795року мало назву Кацюбіїв, пізніше —Хаджибе́й [5]. Є припущення, що назва «Одеса» постала від санскритського «Godesha» (Godesa)[6] Перша згадка про замок-портВеликого Князівства ЛитовськогоКацюбіїв[7] датується1415роком.Місто є третім у країні за кількістю мешканців після Києва та Харкова (1 008 200 на 1 січня2012року).Порт наЧорному морі . Залізничний вузол. Вузол автошляхівE58,E87,E95,E581. Машинобудівна (верстатобудування, виробництво підйомно-транспортного, холодильного, медичного, торгового, поліграфічного та іншого обладнання, обчислювальних машин та ін.), хімічна, нафтопереробна, хіміко-фармацевтична, харчова, легка промисловість. 20 вузів, 7 театрів. Музеї: архітектурний, художній, літературний, мистецтв, Морського флоту, нумізматики, історико-краєзнавчий, музейОлександра Пушкіна .У центральній частині міста — ансамбль будівель епохи класицизму з пам`ятником А. Е. РішельєіПотьомкінськими сходами(1826–1841). У стилікласицизмупалациВоронцова ,Потоцького , Наришкіної, Стара біржа, шпиталь. У стилі вікторіанської готики палац Бжозовського («Шахський палац»). У межах Одеси та її околицях — кліматичні та бальнеологічні курорти.Одеса — одне з найстаріших міст України, де знаходиться різноманітна кількість історичних пам`яток.
ІсторіяДокладніше: Історія ОдесиТут було двідавньогрецькихпоселення-колонії, що занепали після приходу на ці земліготів .Цитата:
..між Тірасом[8] іБорисфеном(Дніпром) була колонія Одес, чи Ордес, трохи на схід од теперішньої Одеси;[9] За часівЗолотої Ордитут з`являєтьсягенуезькафакторія Джинестра, що торгувала з кочовиками. Того часу у степу сиділа Ногайська Орда. Приблизно1300року хан Ногай був тут убитий у битві приКуяльнику , а ногайські землі відійшли до Золотої Орди.Після приєднанняПівнічного Причорномор`ядоВеликого князівства Литовського, Руського та ЖемайтійськогоприВітовті( 1392 – 1430 ) з`являється Кичибейський замок (фортеця). Післябитви на Ворсклі( 1399рік) впливВеликого князівства ЛитовськогонаПівнічне Причорномор`япоступово сходить нанівець.У другій половині XIV століттяЗолота Ордарозпадається. На території узбережжяОдеської затокитепер розташовуєтьсяПерекопська ордана чолі збекомХаджі (що ймовірно, здійснивхаджвМеккуабоМедину ), іменований Хаджибей або, русами, Кичибей-Качибей (українське — Кочубій). Цей бек брав участь у битві при Синюсі( Сині Води )1369року й був розбитий Великим князем литовськимОльгердом . «Повість про Поділля» називає Хаджибея в числі «отчічей» і «дедічей», спадкових володарівПоділля , що відображалося у ярликахкримських ханівдо серединиXV століття . «Коли султан БаязідзавоювавАккерман( 1484 ), один багатий чоловік, на ім`яХоджа , прозванийБай(багатий), отримавши дозвілсултана, побудував на цьому місці, на скелі міцний замок і розмістив у ньому загін воїнів. Він став володарем п`яти стад по 1500 овець, і після довгого і щасливого життя його стали кликати Ходжабай. Досі побудови цієї фортеці збереглися й добре видно на березіЧорного моря , на кручі» — Пише турецькийЕвлія Челебі 1656року.
Готель «Одеса» 1578року посланецьРечі ПосполитоївКримське ханствоМартинБроневськийбачив руїни «Кичибеєва городища, як обпавшої землі, що омивається широким озером, яке знаходиться біля моря». 1709рокукамергер шведськогокороляКарла XII , що втік з-підПолтавив Османську імперію, бачить «презренне татарське село поблизуКуяльницького Пересипу» . 1765року поруч з Кичибеєм турки будують кам`яну фортецю Єні-Дунья(в перекладі з тур. Новий Світ), розташований між сучаснимиПотьомкінськими сходамиіВоронцовським палацомнаПриморському бульварі .Під часРосійсько-турецької війни 1787–1791років фортеця потрапила до уваги військОлександра Суворова , який прямував наБендери . Фортецю було взято на світанку13 вересня 1789року передовим загоном корпусугенералаІвана Гудовича . Загоном командував графХосе де Рібас . Активну участь у битві за Хаджибей бралоВійсько Чорноморських козаківна чолі з отаманомАнтоном Головатим(йому в Одесі поставлено пам`ятник в Старобазарному сквері).
Монета НБУ — Місто-герой Одеса 27 травня (7 червня)1794рокуКатерина IIпідписала рескрипт про влаштування в Хаджибеї військової гавані і пристані для купецьких суден. Призначенням нового порту наЧорному морібуло розширення зв`язків та торгівлі з Європою . Проект будівлі міста, порту і нової фортеці (на місці якої пізніше був розбитий Олександрівський парк) імператриця доручила голландському військовому інженерові Францу де Воллану , який сповна втілив при цьому принципи давньоримського містобудування. Будівництво портових споруд і головного собору міста розпочалося 28 серпня (2 вересня) 1794 року.Нова назва Хаджибея — Одеса вперше з`явилася у документі датованому 10-м (21-м) січня 1795 року.Вдало розташована географічно, Одеса швидко перетворилася з невеликого поселення в торговельний, промисловий і науковий центр європейського значення, а на початку 19 століття стала прихистком для багатьохгреків , переслідуваних на батьківщиніосманською владою . 1814 року вони створили тут таємну організацію«Філікі Етерія» , яка фактично підготувалаГрецьку національно-визвольну війну .До 100-ї річниці свого заснування ( 1894  р.) Одеса посідала 4-е місце в Російській імперії за кількістю населення та рівнем економічного розвитку післяСанкт-Петербурга ,МосквиіВаршави .Не в останню чергу своєму швидкому розвиткові Одеса зобов`язана мудрому і далекоглядному керівництву «батьків» міста, зокрема, праці таких талановитих адміністраторів як:Хосе де Рібас , Дюк де Рішельє , граф Олександр Ланжерон , граф Михайло Воронцов ,Григорій Маразлітаінші .Після проголошення Української Народної Республіки ,30 листопада( 12 грудня ) —1 грудня( 13 грудня )1917року в Одесіспалахнуло більшовицьке повстання , яке закінчилося перемогоюукраїнських військ .31 січня 1989 р. було прийнято постанову Ради Міністрів УРСР про генеральний план розвитку Одеси. Генеральним планом розвитку м. Одеси передбачався подальший розвиток міста як одного з найбільших промислових, наукових, культурних центрів країни, адміністративного центру Одеської області, важливого вузла залізничних,морських, автомобільних і повітряних сполучень, центру групи ку-рортів загальносоюзного значення з чисельністю населення на 2005 р. у 1,3 млн. осіб.